Česká ekonomika spomaľuje

Český štatistický úrad (ČSÚ) dnes zverejnil prvý odhad vývoja českej ekonomiky v treťom štvrťroku. Tá podľa dnešných čísiel spomalila svoj rast na 2,3% medziročne, čo je pre trh sklamaním, ten očakával rast o 2,6%. Oproti druhému štvrťroku vzrástla ekonomika o 0,4%.

Podľa ČSÚ k rastu prispel domáci aj zahraničný dopyt. Najviac k rastu prispela spotreba domácností a verejnej správy. Darilo sa väčšine odvetví, najviac stavebníctvu, obchodu a doprave.

Detailnejšiu štruktúru ČSÚ zverejní až na konci novembra.

Slovenská ekonomika tak pokračuje v raste miernejším tempom. Opraty namiesto zahraničného dopytu prevzala tuzemská spotreba, ktorá ťaží z rekordne nízkej nezamestnanosti a nebývalého rastu miezd. Na ponukovej strane ustúpil do pozadia automobilový priemysel vplyvom viacerých faktorov (slabší dopyt zo zahraničia, vysoká porovnávacia základňa, plné kapacity, komplikácie okolo nových emisných noriem), ale dobre sa darí ďalším odvetviam a najmä službám.

Česká koruna zareagovala ďalším oslabením na 25,98 EURCZK.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.